04.09 - 06.09.2006р. «Укрпошта» провела «семінар-нараду з пи


04.09 - 06.09.2006р. «Укрпошта» провела «семінар-нараду з питань організації розповсюдження періодичних друкованих видань за передплатою та вроздріб» для голів своїх філій.

06.09.2006

На семінарі були присутні начальники обласних філіалів ДП "Укрпочта". Заняття проводили представники УДППЗ «Укрпошта», ДП “Преса”. Висвітлювались такі питання, як сучасний стан та перспективи розвитку передплати та торгівлі періодичними друкованими виданнями, передплатна кампанія 2007 року, питання взаємодії ДП “Преса” і регіональних дирекцій в межах укладених договорів із УДППЗ “Укрпошта” з питань передплати та роздріб ного розповсюдження періодичних видань, та багато інших. Також, в рамках семінару, відбулася презентація програмного продукту “Товарообіг” (ПП “Орион-С”).

Від імені УАВПП та видавців, на семінар було запрошено Олександра Тарасенко, виконавчого директора УАВПП. Він виступив з доповіддю на тему "Проблеми Укрпошти та шляхи їх подолання". В результаті якого було обговорено багато важливих питань, та попередньо узгоджено певний план дій. Як зазначив Олександр Тарасенко, традиційно видавці і дистриб’ютори преси міцно пов’язані між собою. Навіть якісно зроблена газета не принесе користі, якщо вчасно не потрапить у поштову скриньку чи до кіосків. Ці обов’язки покладаються на працівників поштової служби.

На семінарі УАВПП обговорила проблеми в роботі з ДП «Укрпошта» та намагалися запропонувати можливі шляхи їх вирішення, які на їх погляд є раціональними.

Як з‘ясувалося, основними проблемами, з якими зіткаються видавці в порядку їх актуальності є:
1. Логістика та доставка періодичних видань.
2. Порядок формування тарифів на приймання передплати та доставку періодичних друкованих видань.
3. Стан абонентського господарства (поштових скриньок споживачів) та монопольна власність на них ДП «Укрпошти».
4. Пріоритетний продаж в поштових вузлах товарів повсякденного попиту а не преси.
5. Умови роботи листонош.
6. Невеликий перелік послуг, що надає ДП «Укрпошта» видавцям друкованих ЗМІ.

Основною і найболючішою проблемою видавців друкованих ЗМІ є логістика та доставка періодичних видань читачам. На превеликий жаль, ДП «Укрпошта» не здійснює свою діяльність вночі, в святкові та неробочі дні, а нинішній графік доставки призводить до затримки видань і, в кращому випадку, видання потрапляє до читача на другий-третій день після друку.

УАВПП в особі 110 провідних видавничих компаній (в т.ч. національних) запропонувала змінити існуючі графіки і маршрути руху автомобільного транспорту і забезпечити доставку періодичних видань в усі газетні вузли України своєчасно, в день виходу видань. Для цього, вони запропонували створити робочу групу за участю компетентних працівників ДП «Укрпошта» та національних видавців, членів УАВПП, тиражі видань яких є найбільшими, для якнайшвидшого вирішення цього питання.

Іншою проблемою, що турбує видавців преси, є порядок державного регулювання тарифів на приймання передплати і доставку періодичних видань.
Наказом Держкомзв'язку від 21.09.2001 р. №142 затверджено тарифи на передплату та доставку періодичних друкованих видань і ці тарифи розраховано на основі фактичних витрат підприємства 2000 року, які залишаються незмінними протягом вже п'яти років. Також ситуацію ускладнює частина 2 статті 9 Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”, згідно якої тариф на оформлення передплати та доставку передплатникам друкованих періодичних видань повинен становити не більше 40 відсотків собівартості виготовлення одного примірника передплатного видання.

Отже тарифи переглядати необхідно, але, як вирішили учасники семінару, тільки за участю видавців преси і їх професійних об’єднань та з врахуванням монопольного стану ДП «Укрпошта».
Українська Асоціація Видавців Періодичної Преси заявила про свою вимогу скасування як 40-відсоткового пільгового обмеження тарифів «Укрпошти» на передплату преси, так і будь-яких інших пільг, що створюють нерівноправні умови діяльності на газетному ринку України. Так, 23 вересня 1997 року коли був прийнятий даний Закон, він мав на меті зменшення передплатних цін на періодичні видання для населення. Але відсутність на той час лобі видавців незалежних газет в парламенті та некомпетентність авторів законопроекту, що намагалися покращити ситуацію із передплатою одним рядком в законі, не дозволила досягнути мети. Передплатники не дочекались зменшення цін на передплату друкованих видань, а ситуація на газетному ринку стала ще більш викривленою, ніж до прийняття закону.
Натомість обмежена кількість видань отримала невиправдані конкурентні переваги в розповсюдженні передплати і можливість додавати до свого редакційного бюджету сотні тисяч гривень. З 1997 по 2005 рік кількість газет в Україні, що могли реально скористатись цією державною пільгою, невпинно скорочувалась і складає сьогодні не більше 1,5% всіх видань. Крім того, пільга дискримінує видання із невеликим тиражем і ставить в кращі умови великотиражні газети, стримує розвиток якісних видань та консервує старі радянські газетні стандарти.

УАВПП запропонувала ДП «Укрпошта» об’єднати зусилля щодо лобіювання та скасування зазначеної 40-% норми на законодавчому рівні.

Третьою проблемою, яку обговорювали, є стан абонентського господарства - поштових скриньок споживачів та монопольна власність на них та на вкладення преси в них ДП «Укрпошти».

Мабуть, приблизно половина поштових скриньок від загальної їх кількості не забезпечує схоронність поштової кореспонденції. Поганий стан поштових скриньок призводить до зменшення передплати, і в першу чергу на дорогі журнали і газети, що є серйозним стримуючим фактором передплатної компанії в цілому.
Частина поштових скриньок, перебуває на балансі ДП «Укрпошти» і частина, знаходиться на балансі житлово-комунальних управлінь та об'єднань мешканців.

Для вирішення цієї проблеми, УАВПП запропонувала ДП «Укрпошта» об’єднати свої зусилля щодо внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування», відповідно до яких зобов’язати органи місцевого самоврядування першочергово виділяти цільові кошти у рамках місцевих бюджетів на заміну та ремонт поштових скриньок та передбачити такі кошти окремим рядком в бюджеті ДП «Укрпошта» для скриньок, що перебувають на балансі ДП «Укрпошти».

Щодо монопольного стану ДП «Укрпошти» на поштові скриньки та вкладення до них, було звернуто увагу на нерозуміння такого кроку та його недоцільність.
Оскільки, по-перше, це може бути джерелом додаткового заробітку ДП «Укрпошта» та його філій, а по-друге, практика Євросоюзу свідчить про те, що якщо в поштові скриньки не вміщується поштова кореспонденція, то мабуть слід змінювати поштові скриньки, а не обмежувати розповсюдження друкованої продукції.

Наступною проблемою видавців є пріоритетний продаж в поштових вузлах товарів повсякденного попиту а не преси.

Пропозиції УАВПП були наступними – скоротити перелік товарів, які можуть продаватися в поштових вузлах та надати площу для презентації місцевих та загальнонаціональних видань (можливо у вигляді газетно-журнальної стійки, а в ідеалі, комп’ютеризоване місце), де майбутні передплатники мали б змогу ознайомитись з виданням та придбати/передплатити його.

Також, проблемою, що турбує видавців, як зазначили учасники семінару, є умови роботи листонош. Оскільки, саме від їх безпосередньої діяльності залежить передплата на те чи інше видання.

Основні фактори, що впливають на умови роботи листонош, звичайно залежать від політики діяльності ДП «Укрпошта», це: і заробітна плата, і умови/можливості роботи, і, відповідні стимулювання та заохочення з боку керівництва.

Звичайно, Асоціація видавців та самі видавці, не мають змоги безпосередньо впливати на ці процеси, та опосередковано, вони мають для цього всі можливості – наприклад, влаштовуючи конкурси для листонош, видаючи премії і пристойні подарунки.
Але на сьогодні процес проведення конкурсів для листонош є дещо забюрократизованим (потребує погоджень та підписів), тому ми просимо ДП «Укрпошта» переглянути можливості проведення таких конкурсів для листонош та максимально спростити процедуру погодження проведення конкурсів за умовами які будуть вигідні як для видавців, так і для листонош.

Щодо невеликої кількості послуг, що надає ДП «Укрпошта» видавцям друкованих ЗМІ, було зазначено, що невелика кількість надаваних послуг не є проблемою для видавців, але послуги про які я скажу дуже для них цікаві, по-перше, а по-друге, вони можуть бути ще одним джерелом доходу ДП «Укрпошта».

До таких послуг може відноситись: розміщення реклами друкованих ЗМІ в поштових вузлах та розсилка видань по передплатній базі абонентів іншого видання.


УАИПП

© УАВПП,
Rambler's Top100
***