Огляд законодавства і законопроектів, пов’язаних з діяльністю друкованих ЗМІ ста


Огляд законодавства і законопроектів, пов’язаних з діяльністю друкованих ЗМІ станом на 11 липня 2005 року

11.07.2005

За період з 30.06.2005 р. по 11.06.2005 р. органами державної влади були прийняті наступні нормативні акти, які впливають або можуть вплинути на діяльність друкованих засобів масової інформації.

У Верховній Раді України:

– 6 липня 2005 року. Прийнято Кодекс Адміністративного судочинства України (з пропозиціями Президента України від 20.04.2005, доопрацьований, реєстр № 1331). Відповідно до частини першої статті 2 цього Кодексу, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб‘єктів, які здійснюють владні управлінські функції на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. З прийняттям Кодексу всі спори з податківцями, з відмовою органом влади надати інформацію з приводу оскарження рішень виборчих комісій тощо, будуть розглядатись у адміністративних судах (по мірі їх створення). Хоча, на перший погляд, даний нормативний акт не впливає напряму на діяльність друкованих засобів масової інформації, він створює новий, більш простий порядок оскарження рішень, дій та бездіяльності органів влади, що також стосується і друкованих ЗМІ.

– 7 липня 2005 року. Прийнято в цілому Закон про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів (реєстр. № 7653-д). Даний закон не впливає напряму на діяльність друкованих засобів масової інформації, проте вносить чергові зміни до Закону України „Про податок на додану вартість”, у тому числі – дещо змінюючи базу оподаткування цим податком. Тому необхідно звернути увагу бухгалтерів на можливі зміни найближчим часом форм звітності.

– 7 липня 2005 року. Прийнято у другому читанні і в цілому Закон про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (нова редакція) (друге читання) (реєстр. № 6531-2). Нова редакція Закону, на відміну від старої (яка, до речі, повинна була вступити у дію тільки з 1 жовтня 2005 року), визначає порядок і умови проведення передвиборчої агітації у друкованих засобах масової інформації, встановлює рівність можливостей кандидатів (політичних партій) тощо. Закон намагається регулювати передвиборчу агітацію на зразок Закону України „Про вибори Президента України”, зокрема встановлюючи у частині шостій статті 67 Закону фіксований розмір плати за розміщення передвиборчої агітації:

„6. Розцінки вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу для проведення передвиборної агітації за рахунок коштів виборчих фондів партій (блоків) – суб’єктів виборчого процесу встановлюються відповідним засобом масової інформації не пізніш як за 130 днів до дня виборів у розмірі, що не може перевищувати розміру середньоарифметичного значення ціни за комерційну рекламу (рекламу, розповсюдження якої має на меті отримання прибутку) за перші три квартали року, що передує року проведення виборів депутатів. При цьому засоби масової інформації можуть розрахувати такі розцінки вартості одиниці друкованої площі чи ефірного часу окремо для робочих днів і окремо для вихідних та святкових днів, а також окремо для різних за кількістю потенційної аудиторії періодів ефірного часу чи друкованої площі. Засоби масової інформації, зареєстровані в після 1 квітня року, що передує року проведення виборів депутатів, встановлюють розцінки вартості одиниці друкованої площі чи ефірного часу на підставі даних за весь період їх діяльності. Розміри розцінок таких засобів масової інформації не можуть перевищувати розмірів розцінок відповідно газети “Голос України” (для друкованих засобів масової інформації) та Національної телекомпанії України, Національної радіокомпанії України (для телерадіоорганізацій).”

Робоча група, яка складалася з медія-юристів (до складу якої входив і директор аналітико-правового відділу УАВПП Сафаров А.Ф), розробила зауваження і пропозиції до законопроекту перед тим, як його винесли на засідання Верховної Ради України. Значна частина цих положень була врахована і увійшла до кінцевого варіанту Закону, зокрема дуже важливе для засобів масової інформації право відмовляти у наданні друкованої площі при порушенні змістом передвиборчої агітації чинного законодавства України, право висвітлювати новини й інформацію щодо виборчого процесу тощо.

– 8 липня 2005 року. Прийнято за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України" (нова редакція) (реєстр. № 7539).

– 8 липня 2005 року. Прийнято за основу Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (щодо фінансово-господарської діяльності НТКУ та НРКУ) (реєстр. № 7635).

Необхідно нагадати, що це був останній пленарний тиждень 7-ї сесії Верховної Ради України. На даний момент, перед 8-ю сесією Верховної Ради України, зареєстровано 113 проектів Законів України профільним комітетом Верховної Ради, для яких зазначено Комітет з питань свободи слова та інформації і які не зняті з розгляду.

Президент України:

– 5 липня 2005 року. Виданий Указ Президента України № 1049 „Про Національну комісію із зміцнення демократії та утвердження верховенства права”. Комісія створюється з метою об’єднання зусиль органів державної влади, політичних партій, громадських організацій, інших інститутів громадянського суспільства для зміцнення в Україні демократії та утвердження верховенства права. Необхідно нагадати, що однією з умов створення громадянського суспільства є свобода слова та інформації, свобода діяльності засобів масової інформації.

Інших нормативних актів, прийнятих протягом 30.06.2005 – 11.06.2005 органами державної влади, які впливали б на діяльність друкованих засобів масової інформації, на даний момент не виявлено.


Автор: Алі Сафаров, директор аналітико-правового відділу УАВПП

© УАВПП,
Rambler's Top100
***