"Гаряча лінія" Задай питання юристу! Преса про Асоціацію Президент і Рада директорів Каталог корисних інтернет-сайтів

Каталог
Мапа сайту
Фотогалерея
Головна сторінка

Ukrainian Association of Press Publishers • Украинская Ассоциация Издателей Периодической Печати

У А В П П

About Us
Про Асоціацію
Приєднуйтесь!
Новини
Навчання
Професійний конкурс преси
Тендери УАВПП

Для членів УАВПП

Документи Асоціації
Юридичний сервіс
Інформаційний сервіс

 
На сайті В Інтернеті

Ринок світової преси

Влада Казахстану перед виборами вживає «драконівських» заходів проти незалежних ЗМІ - "Human Rіghts Watch"

25.10.2005

Перспектива проведення вільних і справедливих виборів у Казахстані в грудні цього року тане на очах - влада робить усе можливе, щоб придушити свободу слова і змусити замовчати незалежні ЗМІ і суспільно-громодянські групи, попереджає організація "Хьюман Райтс Вотч" ("Human Rіghts Watch"). Про це пише «Коммюніке IFEX».

У листі, спрямованому президенту Казахстану Нурсултану Назарбаєву, цей член ІFEX висловив свою cтурбованість "негуманними кроками уряду", спрямованими на переслідування діяльності незалежних засобів масової інформації і громадських організацій. Проти незалежних ЗМІ влада вживає драконівських заходів повідомляє організація.

26 вересня видавництво "Час" несподівано розірвало контракти із сімома газетами - "Соз" ("Голос"), "Свобода слова", "Епоха", "Правда Казахстану", "Апта.Кз" ("Тиждень.Кз"), "Азат" ("Звільнення") і "Жума Таймс". Ніякого пояснення своїм діям видавництвом надано не було.

Інші видавництва, розташовані в Алма-Аті, також відмовилися друкувати випуски цих видань. Після тижневого голодування, на яке пішли редактора опальних газет, видавництво "Даур" погодилося почати друкувати випуски п'яти з цих видань. З огляду на те, що фактично усі електронні ЗМІ Казахстану тісно пов'язані з владними структурами, газети залишаються найціннішим джерелом альтернативної інформації в країні.

Незалежні ЗМІ переслідуються й у суді. Так, наразі триває кілька політично мотивованих процесів, у яких влада обвинувачує журналістів в образі "честі і гідності" чиновників, повідомляє організація "Хьюман Райтс Вотч" ("Human Rіghts Watch").

Як мінімум чотири газети, "Республіка", "Мережа Кз" ("Set'Kz"), "Соз" і "Жума Таймс Дата Тижня" ("Zhuma Tayms Data Nedelі"), піддалися судовому переслідуванню за публікацію критичних коментарів щодо діяльності високопоставлених чиновників.

Одночасно з цим, недавно прийняті закони про забезпечення безпеки Казахстану накладають нерозумні обмеження на свободу слова, повідомляє "Хьюман Райтс Вотч". У виправленнях до Закону про ЗМІ містяться свідомо розпливчасті формулювання, що дають можливість владі проводити політично мотивовані репресії. У статті 2-4, наприклад, говориться, що ЗМІ можуть бути закриті за "порушення цілісності Казахстану", за "потурання екстремізму" і за "підрив державної безпеки". Дані формулювання можуть бути використані для недопущення висвітлення діяльності опозиції, або для того, щоб перешкодити журналістам розповісти громадськості про злочини, скоєні урядовими чиновниками", вважає "Хьюман Райтс Вотч".

Інтернет-видання також піддаються тиску з боку влади. Протягом останніх місяців був заблокований доступ до вебсайтів, у яких критикується президент Назарбаєв і проведений ним курс. Серед цих сайтов такі, як "Навігатор" ("www.navі.kz"), "Євразія" і "Куб".

Тиску з боку уряду піддаються не лише незалежні журналісти і засоби масової інформації. Влада проводить розслідування "порушень сплати податків" у більш, ніж тридцяти громадських організаціях, у тому числі й у "Аділ Соз" (Незалежна асоціація із захисту свободи слова). Ці організації звинувачуються в тому, що виділяли отриману із Заходу фінансову допомогу на діяльність опозиційних партій, відзначає "Хьюман Райтс Вотч".

В іноземних організаціях, таких, як Інститут військової і мирної журналістики (ІWPR), Євразійська асоціація і Фонд Сороса в Казахстані, проводяться аудити фінансової діяльності за останні кілька років.

На тлі демократичних революцій, що відбулися за останні два роки в Грузії, Киргизстані й Україні, ці зусилля влади, спрямовані проти незадоволених діючим режимом, показують, що влада побоюється можливості подібного розвитку подій у Казахстані, де 2 грудня цього року пройдуть вибори.

IMI

Версія для друку

Галузь преси

Новини
Анонси галузевих заходів
Медіа-законодавство
Медіа-аналітика
Медіа-спец
Дослідження
Регіональна преса 2005
Довідник видавця
Каталог корисних сайтів

© 2004-2024 УАВПП

Українська Асоціація Видавців Періодичної Преси:
(044) 289-99-90
info@uapp.org


УАВППГалузь пресиНовиниРинок світової пресиВлада Казахстану перед виборами вживає «драконівських» заходів проти незалежних
  Rambler's Top100 SEO-каталог