Президент і Рада директорів Каталог корисних інтернет-сайтів Професійна література для видавця "Гаряча лінія" Задай питання юристу!

Каталог
Мапа сайту
Фотогалерея
Головна сторінка

Ukrainian Association of Press Publishers • Украинская Ассоциация Издателей Периодической Печати

У А В П П

About Us
Про Асоціацію
Приєднуйтесь!
Новини
Навчання
Професійний конкурс преси
Тендери УАВПП

Для членів УАВПП

Документи Асоціації
Юридичний сервіс
Інформаційний сервіс

 
На сайті В Інтернеті

Новини УАВПП

Журналісти стають заручниками виборчого процесу

22.08.2005

Екс-редактора рівненської газети «Сім днів» Василя Геруса за публікацію передвиборчої агітації засудили до трьох років позбавлення волі

   Журналісти стають заручниками виборчого процесу
19-го серпня об 11.00 в інформаційній агенції УНІАН (м.Київ, вул.Хрещатик,4) відбулась прес-конференція „Журналісти стають заручниками виборчого процесу в Україні”, організована Українською Асоціацією Видавців Періодичної Преси (УАВПП).
У прес-конференції взяли участь: Лілія Молодецька – генеральний директор УАВПП, Алі Сафаров – директор правової програми УАВПП, Володимир Гурський – адвокат В.Геруса, Інна Ведмеденко – начальник юридичного відділу Інституту масової інформації.

Кримінальна справа проти колишнього редактора тижневика Рівненської міської ради “Сім днів” Василя Геруса була порушена 13-го грудня 2004 року за фактом публікації в газеті “Сім днів” агітаційного матеріалу під назвою “Політичні цілі Ющенка”. На думку прокуратури, ця публікація розпалювала національну ворожнечу й ненависть, принижувала національну честь та гідність громадян України. У ході слідства справу було перекваліфіковано. 21-го липня 2005 року суд м.Рівного виніс рішення у справі Василя Геруса. Підсудного визнано винним за ч. 2 ст. 157 (перешкоджання здійсненню виборчого права) та ч. 1 ст. 364 (зловживання службовим положенням) ККУ. Суд засудив Василя Геруса до трьох років позбавлення волі, однак звільнив його від відбування покарання, встановивши випробувальний термін 1 рік. Суд також зобов’язав підсудного публічно через ЗМІ вибачитися перед громадянином Віктором Ющенком за завдану йому шкоду у “перешкоджанні шляхом розповсюдження завідомо неправдивої інформації ... вільному здійсненню громадянином права бути обраним Президентом України”. Василь Герус повідомив, що вважає вирок суду несправедливим. На даний момент вирок суду оскаржується в апеляційному порядку.

Адвокат Василя Геруса Володимир Гурський наголосив на неправомірності порушення кримінальної справи проти екс-редактора газети “Сім днів”. На думку адвоката, не встановлено самого факту кримінального злочину. Крім того, за практикою Європейського суду, кандидат у Президенти, що переміг на виборах, не може вважатися потерпілим у справах з перешкоджання його обрання. Представник потерпілого і радник Президента України з юридичних питань Ігор Фокін на суді зізнався, що навіть не спілкувався з Віктором Ющенком стосовно цієї справи. Володимир Гурський повідомив також, що буде наполягати на перенесенні справи до апеляційного суду іншої області, оскільки є підстави вважати, що на судову владу у Рівному здійснюється тиск з боку губернатора області Василя Червонія.

Алі Сафаров зазначив, що Закон України „Про вибори Президента України” забороняв ЗМІ під час виборчої кампанії 2004 року відмовляти у розміщенні політичної агітації, а також вносити корективи у надані штабами кандидатів у Президенти тексти такої політичної реклами. Тексти політичної агітації “Політичні цілі Ющенка” та “Політичні цілі Януковича” були надані газеті “Сім днів” на правах політичної реклами, і за законом редактор газети не міг відмовити у їх публікації. Між газетою “Сім днів” та штабом Віктора Януковича був укладений договір, який передбачав публікацію “інформаційного матеріалу”. Але в договорі не було вказано конкретної назви політичної реклами, а керівники штабу Януковича сьогодні вже не можуть “згадати”, чи надавали матеріал “Політичні цілі Ющенка” для публікації.

Показово, що в новому законі “Про вибори народних депутатів України” відповідальність за розміщення “завідомо неправдивих та наклепницьких відомостей”, які можуть бути змістом замовленої політичної агітації, покладається виключно на ЗМІ. Жодним чином не передбачено покарання для авторів і замовників такої політичної інформації.

По словам Лілії Молодецької, колізії українського виборчого законодавства призводять до того, що вітчизняні журналісти і ЗМІ стають заручниками “чорного піару” політичних штабів, які не несуть абсолютно ніякої відповідальності за його продукування. На ЗМІ законом покладено невластиві функції бути “греблею”, яка повинна зупинити увесь “політ-бруд”, народжений у надрах політичних штабів. Таким чином, “справа Василя Геруса” може стати тільки початком розправ із ЗМІ під час парламентської виборчої кампанії.

На вкрай негативні наслідки „справи Геруса” для свободи слова та міжнародного іміджу України вказують авторитетні міжнародні та національні організації – “Репортери без кордонів”, Національна спілка журналістів України, Інститут масової інформації, Незалежна медіа-профспілка України.

За ініціативою Української Асоціації Видавців Періодичної Преси на прес-конференції був оприлюднений “Відкритий лист на ім’я Президента України Віктора Ющенка”, під яким вже поставили свої підписи 45 видавців та журналістів провідних видань з усіх реґіонів України. 23 серпня УАВПП направить цей документ до Президента України Віктора Ющенка.


Версія для друку

Галузь преси

Новини
Анонси галузевих заходів
Медіа-законодавство
Медіа-аналітика
Медіа-спец
Дослідження
Регіональна преса 2005
Довідник видавця
Каталог корисних сайтів

© 2004-2025 УАВПП

Українська Асоціація Видавців Періодичної Преси:
(044) 289-99-90
info@uapp.org


УАВППУАВППНовиниНовини УАВППЖурналісти стають заручниками виборчого процесу
  Rambler's Top100 SEO-каталог